موزه ملی کودک، گنجینه ای پربار از 50 سال هنر و ادبیات کودک

IMG 6475

موزه ملی کودک واقع در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آبان ماه امسال به ثبت ملی رسید. موزه ای غنی از گنجینه های 50 سال تولید محتوا در حوزه کودک و نوجوان که اگرچه دیر اما حالا دیگر با مجوز رسمی وزارت میراث فرهنگی ملی شده است. به گزارش روابط عمومی مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون «زهرا اطهری» رئیس موزه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره روند ثبت ملی این موزه گفت: با درخواست ما از وزارت میراث فرهنگی برای ثبت ملی موزه کودک کانون، اردیبهشت امسال گروهی از کارشناسان اداره کل موزه ها پس از بازدید و بررسی منابع و محتوای غنی موزه موافقت اولیه را اعلام کردند و سرانجام پس از انجام مکاتبات و مستندسازی محتوا، در آبان امسال مجوز ثبت ملی این موزه صادر شد.

اطهری با اشاره به منابع موجود در ویترین و آرشیو این موزه گفت: آرشیوی غنی که منطبق بر 9 دسته است لزوم ملی شدن این موزه را محرز می کند. مهم ترین آرشیو این موزه در مجموعه تصویرگری خلاصه می شود. جایی که هرآنچه از زمان تاسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال 44 تاکنون در کتاب های کودک نقش بسته است در آنجا نگه داری می شود.

در واقع پیش از ثبت ملی نیز روند منظمی از گردآوری منابع سازمانی، اطلاع رسانی، شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی و بهره برداری های سازمانی، پژوهشی و دانشجویی در این موزه جریان داشت.

اطهری درباره حوزه هایی که کانون در آن به تولید محتوا پرداخته است، گفت: از سال 44 که نسل نوی توجه به کودک و تولید محتوا برای آن با تاسیس کانون رقم خورد، این سازمان شروع به تولید محتوا در 5 حوزه کرد. تولید محتوای چاپی با تالیف و ترجمه کتاب کودک آغاز شد و سپس در بخش تالیف، حوزه تصویرگری فعال شد و افرادی که سردمدار تصویرگری کتاب کودک در کشور بودند از جمله آقای خائف، خانم شهروان، آقای زرین کلک و سایرین به میدان آمدند و از این روست که حالا در این موزه نزدیک به 12 تا 13 هزار فریم تصویرگیری از بزرگان ایران گنیجیه ای بزرگ و ماندگار ساخته است و این شاید غنی ترین آرشیو موجود ما باشد که بخشی در ویترین به نمایش گذاشته شده است و بخشی نیز در تعاملات نمایشگاهی، سازمانی ملی و بین المللی وحتی بهره برداری های پژوهشی دانشجویی و مطالعاتی استفاده می شود.

اطهری در ادامه با اشاره به آرشیو پوستر ادامه داد: تمام آنچه در طی این سال ها در قالب پوستر فیلم، تئاتر، جشنواره ها و اطلاع رسانی وجود داشته به صورت اریجینال در آرشیو موزه نگه داری می شود. اخیرا نیز در فرانسه نمایشگاهی از کارهای مرحوم استاد «عباس کیارستمی» برگزار شد که ما 3 نسخه پوستر اریجینال از فیلم های ایشان را به این نمایشگاه امانت دادیم.

به گفته اطهری آرشیو فیلم کودک که شامل کمیک استریپ ها، انیمیشن، فیلم های کوتاه و بلند و مستند کودک از زمان تاسیس کانون می شود، مجموعه پرباری دراین موزه به خود اختصاص داده است. آرشیو کتاب ها نیز با وجود اولین نسخه تمام کتاب های چاپ شده در کانون، گنجینه ای منحصر به فرد است.

اطهری افزود: آرشیو عروسکی موزه کانون در 4 دسته شامل عروسک های آیینی، نمایشی، اقوام و بازیچه طبقه بندی شده است. عروسک های خیمه شب بازی نیز که اوایل دهه 50 برای کانون خریداری شده است در حال حاضر با حضور تیمی خبره از از موزه خیمه شب بازی در دست مرمت است. مجموعه عروسک های خیمه شب بازی که در آرشیو موزه است بسیار منحصر به فرد است، به ویژه اینکه قدیمی ترین «مبارک کشور» هم نزد ما در موزه کانون نگه داری می شود.  

مدیر موزه کانون با بیان اینکه آرشیو اسناد و مدارک سازمانی دیگر آرشیو مهم موزه است گفت: آرشیو ماکت ها که شامل ماکت انیمیشن های عروسکی از جمله انیمیشن های بهادر و بازارچه در این موزه به نمایش عموم گذاشته شده است.

اطهری در پایان افزود: اما یکی از مهم ترین تندیس هایی که در آرشیو جوایز و تندیس های ملی و بین المللی کانون جا خوش کرده است، تندیس کن جونیور است که در جشنواره فیلم کن به انیمیش بهادر رسید. این تندیس نیز برای بازدید عموم در ویترین این موزه قرار گرفته است.